Príbeh o príchode Ježiša Krista na svet


Príbeh o príchode Ježiša Krista na svet je založený hlavne na evanjeliách Matúša a Lukáša, a teda je opísané v Novom testamente Biblie. Verzie Matúša a Lukáša sú rozdielne.
Lukáš opisuje príbeh Vianoc tak, ako ho tradične poznáme. Z pohľadu Ježišovej matky Márie.
Matej opisuje príbeh Vianoc z pohľadu Jozefa s úmyslom dokázať, že Ježiš bol Dávidov syn, ktorého prisľúbili proroci. 
Lukáš hovorí, že anjel Gabriel bol poslaný Márii, aby jej oznámil v mene Boha, že bolo splodené dieťa nie od človeka, ale ako dielo svätého ducha. Oznámený syn mal v osude byť "veľký" a volať sa Najvyšší syn, Boží syn. Neveriacej Márii anjel poukázal ako príklad istú Elizabeth, ktorá ako neplodná čakala dieťa vďaka Bohu, lebo nič nie je pre Boha nemožné. Mária povedala svoje "áno" a vyhlásila sa za Pánovho sluha; teda sa dala na cestu navštíviť spomínanú Elizabeth, ktorá bývala v Jeruzaleme vzdialenom niečo viac ako 100 km. Potom Mária a jej muž Jozef opustili Nazaret a išli do Betlehemu, pôvodnej krajiny Jozefovej rodiny. V jednej jaskyni Mária priviedla na svet Ježiša, zabalila ho do plátna a položila do kŕmidla pre statok, známeho ako jasle.
Matúšov príbeh hovorí, že Ježišova rodina sa dala na útek do Egypta, aby sa vyhli vražednej zlosti Herodesa, ktorý sa rozhodol zničiť všetky deti v Betleheme, aby sa medzi nimi nenašiel možný rival moci po tom, čo jeden anjel ho spomínal v Jozefovom sne. A potom hovorí o návšteve Troch kráľov - mudrcov či mágov prichádzajúcich z Orientu, ktorých viedla padajúca hviezda. Ponúkli Ježišovi poklad plný zlata, kadidla a myrhy. Počas noci každý mudrc mal sen o tom, že kráľ Herodes mal v pláne zabiť všetky narodené deti. Rozhodnutí zabrániť tomuto plánu, sa vrátili domov bez toho, aby informovali kráľa o úspechu misie.
Narodenie Ježiša Krista zostane neisté, pokiaľ ide o dátum. Postupom času kresťania v Egypte začínali brať dátum 6. januára ako dátum narodenia. Zvyk oslavovať narodenie v tento deň sa na Východe čoraz viac rozširoval od 4. storočia. V tom istom čase ale náboženstvo na Západe, ktoré neuznávalo 6. január ako deň narodenia Ježiša, prijalo dátum 25. decembra.
A dnes všetci kresťania oslavujú práve tento deň a chodíme na svätú omšu, aby sme asistovali pri zázraku zrodenia...